Centar Novaković
Kutak za roditelje
Dragi roditelji,
naše znanje i iskustvo delimo sa Vama.
Informacije, dokumentacija, tabele i podaci do kojih smo došli u svom dugugodišnjem radu a koji Vam mogu pomoći u odgajanju deteta.
Razvoj tehnike pisanja
Razvoj tehnike pisanja počinje već u prvim godinama života. Grafomotorna spretnost se postepeno izgrađuje.
Postoje smernice i uzrasne norme koje nam mogu pomoći da pratimo i pravilno stimulišemo detetov razvoj.
Naši stručnjaci su za Vas pripremili tabelu – Razvoj tehnike pisanja po kojoj bi se trebalo voditi kada je razvoj Vašeg deteta u pitanju. Ukoliko imate bilo kakvo pitanje ili nedoumicu, tu smo za Vas.
Znaci kašnjenja u jezičkom razvoju
Saveti za roditelje dece koja mucaju
1. Podstičite dete da govori bez pritiska i osude:
Važno je da dete ne oseća pritisak da govori brzo ili da ga njegovi roditelji ili drugi članovi porodice osuđuju zbog mucanja. To može da ugrozi detetovu samouverenost i da učini da se oseća loše zbog svog govornog problema.
2. Slušajte dete pažljivo i saosećajno:
Dajte detetu punu pažnju kada govori i pokušajte da razumete njegove potrebe i želje. Pokažite saosećanje i podršku za detetov napor da prevaziđe svoje govorne poteškoće.
3. Podstičite detetovu samostalnost i nezavisnost:
Podstičite dete da razvija samopouzdanje i nezavisnost, tako što ćete mu dati određene zadatke i obaveze koje može samo da obavlja. Ovo će mu pomoći da se oseća vredno i da ojača svoje samopouzdanje.
4. Podstičite dete da se bavi aktivnostima koje mu prijaju:
Podstičite dete da se bavi aktivnostima koje mu prijaju i koje su za njega izazovne i zabavne. Ovo će mu pomoći da razvije svoje talente i interese, da se oseća samouvereno i da se bolje snalazi u svom okruženju.
5. Budite strpljivi i uporni:
Govorni problemi mogu biti dugotrajni i zahtevaju puno strpljenja i upornosti u rešavanju. Budite strpljivi sa detetom i nastojte da podržite njegov napor da prevaziđe svoje govorne poteškoće. Uvek podstičite dete da se trudi i nagradite ga za svaki uspeh.
6. Roditelji i ostali članovi porodice treba da kontrolišu svoje ponašanje:
Kada dete zamuca strpljivo ga sačekati da kaže i ne pomagati mu u govoru, treba obraćati pažnju na ono što dete govori,a ne kako govori. Dete mora da ima utisak da je pred njim dovoljno vremena za govor bez obzira na govorne poteškoće i da ga roditelji strpljivo čekaju. Ne sažaljevati dete zbog mucanja, sažaljevanje ne ispoljavati niti u primedbama niti u izrazu lica.
7. Oba roditelja moraju imati jedinstven vaspitni stav u odnosu na dete.
Nastojati da se u porodici stvori atmosfera bez žurbe, nervoze i napetosti, i da se roditelj što više bave decom kroz zajedničke i organizovane aktivnosti.
Prekretnice u govorno-jezičkom razvoju